PATİNA KAPI BOYAMA

Patina boyanmış mobilya yüzeylerine estetik görünüm vermek ve eskitme görünüm vermek amacıyla kullanılan sentetik inceltilmiş bir boya türüdür. Patina genelde matbaa mürekkebinin sentetik tiner ile inceltilmesiyle elde edilen üstübü bezi ile uygulanan renklendirici bir boyadır.

Matbaa mürekkebinin yanı sıra; Soba boyası,hazır patina boyaları, pinoteks, Şase boyası vb. türde boyalar da kullanılmaktadır. Patina; genelde pinoteks çekilmiş, dolgulanmış ve zımparası yapılmış mobilyalara uygulanır. Haricen lake boya uygulamalarında ve Amerikan panel kapı boyamada kullanılır.

Patina renk olarak kahverengi, siyah renk seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bunlar haricinde Ceviz, Maun, Fındık, Armut, Kiraz, Meşe, Venge türleri olarak hazır bulunan patinalarda vardır. Tabi isteğe bağlı her renkte patina yapmak mümkündür. Beyazdan tutunda sarıya, Mavi, Yeşil, Mor, Kırmızı vb. renkte patina da hazırlamak mümkündür.

Patinanın kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle renkli işlerde mutlaka kullanılmalıdır. Meşe üzerine, ceviz üzerine, venge üzerine. Eskitme dediğimiz işlerde patina uygulaması yapılır. Kapıları eskitme yaparken patina çekilmelidir.

Lake uygulamalarında patinanın yeri varmıdır? Lake örtücü boya olarak bilinir. Düz lake uygulamalarında patinaya ihtiyaç duyulmasada; patina özellikle oymalı mobilyalarda, altın, bakır, gümüş varak uygulamalarında lake tarzı boyalarda kullanılır. Daha güzel bir görünüm sunmaktadır.

Hızlı iletisim
  • 0366 314 88 10
  • 0532 790 23 32
  • info@3mboya.com
Kalite ve Güvenin Tek Adresi
Hızlı iletisim

Whatsapp Destek

Mehmet İNAN

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?