VARAKLI KAPI BOYAMa

İhtişamlı ve görkemli yaşam alanlarında klasik mobilya kullanımı klasik aksesuar ile  desteklenmelidir. Klasik koltuk takımı, klasik yemek takımı ve duvar üniteleri ile dizayn edilen salonunuzda bu uyumu bozmamak adına klasik varaklı kapı modelleri tercih etmeniz oldukça yerinde olacaktır. Klasik kapılarda tercih edilen varak kullanımı sayesinde yaşam alanlarınızda altın veya gümüş varaklı kapı modelleri kullanabileceksiniz.

Klasik Kapılarda Varak Kullanımı

Klasik salonları tamamlamak ve yaşam alanlarındaki uyumu sürdürmek amacıyla iç mekanlarda klasik ahşap oymalı ve varaklı kapı modelleri kullanılmaktadır. Varağın kullanıldığı kapı modelleri genellikle el işçiliği ve ahşap oyma sanatı ile icra edilen modeller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Varak Nedir?

Bir dizi işlemden geçip madde içerisinde altın kullanılıp şeffaf yaprak durumuna getirilmesi ile varak üretilir. Varak ilk çağlardan günümüze kadar kullanılan, varlık ve kudret sembolü niteliğini taşımaktadır. Bu nedenle klasik mobilyalarda ve klasik ahşap işlemeli kapıların sanatına sanat katmak amacıyla varak kullanılmaktadır.

Genellikle gümüş ve altın varak çeşitleri bilinmekle birlikte klasik mobilya imalatında sıkça altın varak kullanılmaktadır. Şık ve gösterişli görünümü sayesinde klasik mobilya severlerin de tercihi olan altın varaklar genellikle 8x8 ölçülerde kareler halinde üretilir. Altın varakların ayarları 18 ayardan başlayıp, 23,75 ayara kadar yükselmektedir. Altın varak içerisindeki altın madeni arttıkça, varağın rengi hafif turuncu ve kırmızımsı bir renge bürünmektedir. Bu renk farkı gözle görülmektedir.

Altın Varağın Klasik Kapıya İşleme Süreci

Altın varağın işleneceği klasik kapı öncelikle tamamen kazıma ve oyma el işçiliği ile genel iskeletinin şekli verilir. Daha sonra özel maddelerin içerisinde olduğu bir karışım ile 5 kat olmak üzere ahşap kapının üzeri kaplanır. Bu aşamadan sonra zımpara aşamasına geçilir ve kullanılan madde kapıyla bütünleştirilene kadar bu işlem devam eder.  Zımpara aşamasından sonra lambez denilen kırmızı bir toprak ile ahşap kapı, kaplanır. En son aşamasında ise parlatma ve altın varak işlemleri uygulanarak tasarımsal olarak son nokta atılır. Kurumaya bırakıldıktan sonra kapı kullanıma hazır hale getirilir.

Yukarıdaki anlattığımız süreçte olduğu gibi altın varağın işleme süreci uzun, zahmetli ve el emeği gerektiren bir uygulamadır.

Hızlı iletisim
  • 0366 314 88 10
  • 0532 790 23 32
  • info@3mboya.com
Kalite ve Güvenin Tek Adresi
Hızlı iletisim

Whatsapp Destek

Mehmet İNAN

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?